Harici Harddisk
  • Harici Fiziksel
  • Dahili Mekanik
  • Ssd Disk Yazılım
  • Depolama Virüsler

Harici Harddisk

Harici Disk Veri Kurtarma Hizmetleri

2000’li dönemlerden itibaren bilgisayar sahipleri harici diskleri hızlı bir ikincil depolama aygıtı ve güvenilir bir veri yedekleme yöntemi olarak kullandılar. Harici harddiskler, masaüstüne veya dizüstü bilgisayara (genellikle USB üzerinden) bağlanan harici bir bağlantı noktasına sahip basit bir kasada standart 2,5 “veya 3,5” sabit diskten oluşmaktadır.

Veri Kurtarma Servisimizde, harici harddisk kurtarma ve onarım sorunlarını tüm yönleriyle ele alıyoruz; bu diskler, Seagate, Maxtor, Fujitsu, Western Digital, Iomega, Dell, IBM ve diğerleri gibi bir çok markanın sürücüleri de dahil. Teknisyenlerimiz bu tip cihazlarda kurtarma işlemini gerçekleştirebilecek çeşitli faktörleri uygulamaktadır. Harici bir disk arızalandığında, HDD veri kurtarma işleminin bazı zorluklarını anlayan nitelikli ve deneyimli bir şirketle çalışmanız her zaman önemlidir. Birçok firma bu cihazlar üzerinde işlem yapabilir, pek çoğu profesyonel veri kurtarma alanında farklı özelliklerle müdahalelerde bulunabilir, daha sonrasında cihazlar’dan verilerin kurtarılmasını oldukça zorlaştırabilir.

Örneğin, birçok yeni harici sürücü özellikle yedekleme için tasarlanmıştır ve kullanıcının seçtiği dosyaları ayarlanmış bir zamanlamayla sürücüye otomatik olarak kopyalayan bir yazılımla birlikte kullanılabilir özelliği vardır. Diğer harici disklerde, kasada iki veya daha fazla dahili HDD varsa, RAID türleri de dahil olmak üzere kullanıcıların çeşitli formatlama seçeneklerinden seçim yapmasını sağlayan kurulum diskleri bulunur.

Harici Disk Veri Kaybının Nedenleri :

Veri kaybına neden olabilecek üç temel disk arızası türü vardır:

  • Fiziksel Arızalar – Harddiskler yüksek hızlı hareketli parçalara sahip olduklarından zamanla daha az güvenilir olabilirler. Harddisk’in okuma ve yazma özelliği, verilerinizi saklayan tabla yüzeyinin hemen üzerinde bulunur ve doğru koşullar altında çalışarak tablalarla temas ederler. Buna genellikle bir tıklatma veya ses verme eşlik eder, harici disklerinde geniş veya iyi yalıtılmış bir muhafaza varsa, kullanıcılar bu sesleri duyamayabilir. Harici sürücünün içerisnde bulunan plakalar dönüyor fakat bu işlemi kontrol eden mil kilitlenerek sürücünün düzgün bir şekilde okumasını engelliyor gibi bazı hatalarda yaşanabilir. Disklerde ayrıca okuma ve yazma kafalarını tutan aktüatör kolları ile ilgili sorunlarda olabilir ve modern HDD teknolojisinin aşırı hassasiyeti nedeniyle küçük bir hata bile bilgisayar kullanıcısının herhangi bir veriye erişmesini tamamen önleyebilir. Tüm fiziksel veri kurtarma sorunlarını, parçacıkların harici disk sürücünüzle temas etmesini önleyen arızaları servisimiz, özel bir ortamda yani Temiz Oda’da ele almaktadır. Cleanroom’da çalışarak cihazınız için herhangi bir risk oluşturmadan tüm fiziksel hasarlı harddisk’lerin gerekli onarımlarını sağlamaktayız.
  • Elektronik Arızalar – Bazı cihazlarda hatalı fanlar bulunur veya bilgisayar kullanıcıları güç kablolarını topraklanmamış aşırı gerilime karşı korumalı prizleri kullanmayabilirler. Harici sabit sürücünün elektronik sorunu varsa, bileşenlerinden hangisinin arızalı olduğuna bağlı olarak tamamen çalışmayı durdurabilir veya bir hata mesajı verebilir. Elektronik arızalar, olası fiziksel sabit sürücü arızaları kadar ciddi olabilir ve yalnızca deneyimli veri kurtarma uzmanları tarafından incelenmelidir.
  • Mantıksal Hatalar – Harici diskler ayrıca sınıflandırma sistemimizdeki mantıksal hatalar olarak kabul edilen sorunlarda, hatalı silme veya diğer fiziksel olmayan sorunlar nedeniyle veri kaybedebilir. Kurtarılabilirlik, mantıksal olarak zarar görmüş harici sürücüler için büyük ölçüde değişiklik gösterir. Eksik dosyaları fark ederseniz veya mantıksal bir hataya neden olabilecek veri bozulması mesajları görürseniz, verilerinizin üzerine yazmamak için hemen harici diskinizi kapatmalısınız.

Taşınabilir Disklerde Veri Kurtarma :

Sabit sürücünüzün arıza durumuna bağımsız olarak, teknisyenlerimiz sorunu değerlendirmek için ölçülmüş, planlanmış bir yaklaşım izleyecektir. Cihazınızın işlemlerine başlamadan önce size ücretsiz bir medya analiz raporu sunmaktayız. Harici sabit sürücünüzün kurtarma şansını, kurtarılabilir dosyaların bir listesini, gerekli durumlarda ek zaman süresi ve doğru bir fiyat teklifi sunmaktayız.

Harici Bellek Türlerinde Veri Kurtarma :

Harici ve taşınabilir sabit disk kurtarma servisimize ek olarak, mikro sürücüler, USB sürücüler ve flash kartlar dahil diğer harici cihazlar için onarım ve kurtarma sunuyoruz. Hizmetlerimizden herhangi biri hakkında daha fazla bilgi için veya bir medya analizi programlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Harici Disk Veri Kurtarmanın Türleri:

Harici sürücüde başarılı bir veri kurtarma şansınızı etkileyebilecek faktörlerden bazıları şunlardır:

  • Dosya Sistemi – Bilgisayarınızda kullandığınız işletim sistemine bağlı olarak, harici sürücünüzü FAT, NTFS, HFS, EFS ve XFS dahil birçok farklı dosya sisteminde biçimlendirmiş olabilirsiniz. Teknisyenlerimiz tüm bu dosya sistemleri ve Windows, Mac OS, Linux ve Unix gibi çeşitli çalışma ortamları konusunda geniş deneyime sahiptir. Hemen hemen her dosya sistemi ve dosya türü için tasarlanmış özel dosya yardımcı programlarını kullanmaktayız ve bunun sonucunda harici sabit diskler için yüksek başarı oranları sunuyoruz.
  • Sabit Sürücü Boyutu – Bazı harici sürücüler 2 TB veya daha fazla veri saklar ve daha büyük sürücülerde veri kurtarma genellikle kurtarmayı zorlaştıran durumlarla karşılaşılmaktadır. Teknisyenlerimiz dikkatli bir yaklaşım uygular ve lisanslı yazılımımızı kullanmadan önce her zaman tam olarak onarılan harici disk klonları oluşturulur ve ortamın zarar görme riski olmadan her boyutta sabit sürücüyü kurtarabiliriz. Ayrıca standart 3,5 “masaüstü sürücüleri, 2,5” dizüstü bilgisayar sürücüleri ve 1 “mikro sürücüler de dahil olmak üzere tüm fiziksel sabit sürücü boyutları için fiziksel kurtarma araçları kullanmaktayız.
  • Arıza Belirtileri – Yukarıda belirtildiği gibi, bu tip arıza durumlarında iyileşme şansını çoğu zaman bazı faktörler etkileyebilir. Fiziksel olarak zarar görmüş tüm harici sürücülerin, ortamın kirlenmesine neden olabilecek tehlikeleri önlemek için temiz odalarda işlem görmesi gerekir. Veri Kurtarma Servisimiz ayrıca her bir durumu ele almak için deneyimli ekipmanlar kullanır. Harici sürücünüzün mantıksal veri sorunları veya ağır bir mil arızasında, başarılı bir düzeltme işlemini sağlayabilecek deneyim ve araçlara sahibiz.