Kullanım Şartları

Hizmetlerimizi kullanarak, aşağıdaki şartları kabul etmiş oluyorsunuz. Lütfen onları dikkatlice okuyunuz.

VERİ YOK. ÜCRET POLİTİKASI YOK.

Veri Kurtarma Hizmetlerinde, veri kurtarma garantinizi “Veri Yok Kurtarma Ücreti Yok” olarak sunarak her seferinde mükemmel veri kurtarma için çalışıyoruz. Bunun sizin için anlamı, gerekli veya hedef verilerinizi kurtaramazsak, sizden iş için ücret almıyoruz.

Veri Yok – Kurtarma Ücreti Garantisi Yok : Kurtarma işleminde, müşteriler gerekli kritik verileri belirler. İstediğiniz gibi tüm verileri kurtarmaya çalışmaktayız. Kurtarma işleminden sonra, özel uygulamalara sahip birden fazla tarama yaparak kurtarılan verilerin çalışır durumda olduğundan emin olmak için kalite testi gerçekleştiririz. Müşteriler daha sonra, dosyaları kabul etmeden önce kurtarılan verileri uzaktan görüntüleme yazılımıyla fiziksel ve aktif olarak doğrulama seçeneğine sahiptir. İş beklentisi yetersiz kalırsa, Veri Kurtarma merkezimiz ek sorunları da gidermeye çalışacaktır.

Gizli Masraf Yok : Gizli masraf yok. Veri kurtarma hizmetleri için tüm standart ücretler, kurtarma işi yapılmadan önce onaylanması için bir fiyat teklifinde açıklanmıştır.

TANISAL PROSEDÜR VE DEPOLAMA ORTAMI KULLANIMI

Müşterinin depolama ortamı, Uluslararası Standartlarda ve Havadaki Partikül Temizliği için, şartnameleri karşıladığı onaylanan ISO 4 temiz oda laboratuvarında açılabilir. Bu temizlik standartlarının sınıflandırması, çoğu üretici çevre standardını aşmalı ve geçerli garanti taleplerini geçersiz kılmamalıdır. Bununla birlikte, Müşteri, depolama ortamlarıyla ilgili özel garanti bilgileri için kendi üreticisine danışmalıdır. Hiçbir koşulda Vizyon Bilgisayar, depolama ortamı üreticisi tarafından geçersiz garantilerden sorumlu tutulamaz.

Müşteri, tanısal prosedürün doğruluğunu her zaman kabul ve taahhüt eder. Vizyon Bilgisayar tarafından Müşteriye sunulan analiz, başarılı bir düzeltme sonucu için güçlü bir olasılık olduğunu gösterse de, Servisimizin Müşterinin depolama ortamına ilişkin profesyonel değerlendirmesi, herhangi bir kesin sonuç alınacağını garanti edemez. Vizyon Bilgisayar tarafından sağlanan değerlendirmenin doğruluğu ya da zamanlaması hakkında hiçbir şekilde bir garanti verilmez veya ima edilmez. Vizyon Bilgisayar, tanısal değerlendirme ve kendi takdirine bağlı olarak olası başarı oranı konusunda münhasır mesleki kararlılığa sahiptir.

Bu depolama cihazlarındaki verileri teşhis etmek ve / veya kurtarmak için harici sabit disk muhafazalarının sökülmesi gerekecektir. Bu depolama aygıtlarında bulunan temel dahili depolama ortamına erişmek için bu kasaların kırılması veya zarar görmesi gerekebilir. Benzer şekilde, iPod’lar, iPad’ler, iPhone’lar, Netbook’lar, Notebook’lar, Dizüstü bilgisayarlar ve diğer benzer cihazlar gibi cihazların da bu depolama cihazlarında bulunan temel depolama ortamına erişmek için açılması gerekir. Vizyon Bilgisayar, bu medya içinde yer alan cihazlara zarar vermeden bu cihazlarda mevcut olan dahili depolama medyasına erişmek için elinden gelen çabayı gösterecektir. Bununla birlikte, hiçbir koşulda burada belirtilen bu depolama cihazlarının açılmasıyla oluşabilecek geçersiz garantilerden veya hasarlardan sorumlu tutulamaz.

Vizyon Bilgisayar, harici muhafazaları, güç adaptörlerini, veri aktarım kablolarını ve yukarıda belirtilen depolama aygıtlarıyla ilişkili diğer benzer aksesuarları kendi takdirine göre elden çıkarabilir. Müşteri, bu analiz işi sözleşmesini başlatmadan önce tüm aksesuarların iade edilmesi talebinde bulunursa teknisyenlerimize 14 gün süre içerisinde bildirmelidir.

Vizyon Bilgisayar Müşterinin depolama ortamı hakkındaki profesyonel değerlendirmesini tamamladıktan sonra, önerilen veri kurtarma prosedürlerinin maliyetlerinin ne olacağı konusunda bir teklif verecektir. Fiyat teklifi elektronik ortamda e-posta yoluyla veya telefonla yazılı olarak verilebilir. Tüm tutarlar USD cinsinden ödenir. Donör kısımları, hızlandırılmış veya acil durum ücretleri, nihai varış yeri, aktarma ortamı ve ek ücretler veri kurtarma ücretlerinden ayrıdır. 30 iş gününü aşan vadesi geçmiş yükümlülükler, aylık olarak % 4.00 gecikme ücretine veya 30.00 $ ücrete tabi olabilir. 30 takvim gününden daha uzun süren ödemeler, uygulanabilecek tüm indirimlerden feragatle sonuçlanacaktır.

Müşteri daha sonra veri kurtarma işlemine devam etmeyi seçerse, Vizyon Bilgisayar herhangi bir ek iş yapmadan önce, Müşterinin ayrı bir yazılı Hizmet Sözleşmesine tabi olan hizmetleri onaylaması, yetkilendirmesi ve ödeme yapması gerekecektir. Müşteri veri kurtarma işlemine devam etmemeyi seçerse, Müşteri depolama ortamının iade edilmesini talep etmeli ve buna göre iade kargosu, taşıma ve paketleme masraflarından sorumlu olacaktır.

GÜVENLİK, GİZLİLİK VE AÇIKLAMALAR

Müşterinin Vizyon Bilgisayar laboratuvarına geldikten sonra depolama ortamı, servisimizde uygulanan sıkı iç güvenlik kontrollerine göre tanı prosedürü sırasında güvende kalacaktır. Bu kontroller bazı standartları karşılayacak şekilde onaylanmış ve denetlenmiştir. Talep üzerine Müşteriye Veri Kurtarma güvenliği için 16 nolu denetim raporunun Beyanname Sözleşmeleri Standartları Beyanın bir kopyası verilir. Ayrıca, Vizyon Bilgisayar rutin olarak ağlarında ve servis alanında herhangi bir sızma durumlarına karşı tüm testlerini gerçekleştirir.

Vizyon Bilgisayar, Müşteriye herhangi bir devlet, adli veya idari emir, mahkeme celbi, keşif talebi, düzenleme talebi veya benzeri bir yöntemle özel olarak sipariş edilmedikçe, depolama ortamını üçüncü şahıslara ifşa etmeyeceğini veya sunmayacağını garanti eder. Vizyon Bilgisayar, depolama ortamını yalnızca bu iş ile ilişkisini yerine getirmek amacıyla kullanacağını garanti eder. Vizyon Bilgisayar personeli ve temsilcileri, Müşteri Verilerinin mahremiyetini korumak için eğitilmiştir. Veri Kurtarma müşterilerimize mutlak takdir yetkisi veren çok katı bir iç politika uygularız. Bu gizlilik sözleşmesi, Müşteri bilgilerinin çocuk pornografisi veya Türkiye Cumhuriyeti yasalarına zarar verebilecek herhangi bir bilgi içerdiği tespit edildiğinde, herhangi bir zamanda Vizyon Bilgisayar tarafından ihlal edilebilir.

Müşterinin depolama ortamı veya kurtarılan veriler yalnızca bu yasal beyanda belirtilen kişilere teslim edilir. Burada adı geçmeyen hiçbir taraf, söz konusu depolama ortamını veya kurtarılan verileri talep edemez veya isteyemez. Yetkili veri sahipleri, servisimize başvurarak ve ekleme işleminin Vizyon Bilgisayar veri tabanında ek ücret karşılığında depolanmasını talep ederek bırakabilir.

HUKUK SAHİPLİĞİ VE TANIMI

Müşterilerimiz, aşağıdaki hususları temsil eder, garanti eder ve onaylar:

(1) Müşteri, Depolama Ortamının yasal sahibi veya yasal sahibinin yetkili temsilcisidir;

(2) Müşteri, Depolama Ortamında hizmetler, prosedürler, tanılamaları yapmak ve / veya çalışmak için Vizyon Bilgisayar ile bağlantı kurma hakkına sahiptir.

(3) Müşterinin bu hususlarda temsili olmaması durumunda, Vizyon Bilgisayar tarafından sunulan hizmetlerle ilgili üçüncü şahıslar tarafından herhangi bir talep için (bir mahkemede resmi olarak iddia edilmiş olsun veya olmasın) Vizyon Bilgisayar, bu bilgileri üçüncü şahıslarla asla paylaşamaz.

(4) Arızalı bir Depolama Ortamı ile ilgili herhangi yasal beyan veya tanıklık sağlamamaktayız. Bu tür hizmetler açıkça bu Anlaşma kapsamındaki çalışma kapsamında değildir.

TAŞIMA VE DEPOLAMA ORTAMI SORUMLULUĞU

Müşteri, cihazlarını Vizyon Bilgisayar tarafından teslim alınmasından önce depolama ortamının zaten zarar gördüğünü kabul eder. Vizyon Bilgisayar tanı ve / veya veri kurtarma çabaları süreci, depolama ortamına daha fazla zarar verebilir. Vizyon Bilgisayar bu çabalar nedeniyle, depolama ortamına gelebilecek ilave hasarlarda hiçbir sorumluluğu üstlenmeyeceği bilinmektedir.

Depolama ortamlarının nakliyesi Müşteri, Vizyon Bilgisayar veya üçüncü taraf profesyonel nakliye firmaları ve / veya nakliye sağlayıcıları tarafından yapılabilir. Vizyon Bilgisayar, Müşterinin depolama ortamının tesliminden sonra üçüncü taraf nakliye firmaları veya nakliye sağlayıcıları tarafından yaşanan sorunlardan sorumlu tutulamaz. Vizyon Bilgisayar, Müşterinin depolama ortamını gönderdiğinde, Müşterinin depolama ortamının nakliye için fiziksel değerini doğru bir şekilde paketlemek ve medyaya herhangi bir hasar gelmemesi gerektiği hususunda elinden gelen çabayı göstermektedir.

Lütfen Dikkat: Bir müşterinin sabit diskinde ve / veya medyasında mekanik bir sorun varsa, Veri Kurtarma Hizmetlerimiz, müşteri ortamını kapsamlı bir onarım için güvenli laboratuvar yerlerine gönderme hakkını saklı tutar ve müşteri 18.95 $ ‘lık nakliye ve Sürücünün iadesiyle ilgili işlem ücretlerinde 30 gün içinde iletişim kurmazsa, Vizyon Bilgisayar gönderilen medyayı uygun bir şekilde imha etme hakkını saklı tutar.

GERİ KAZANIMLI VERİ TALİMATI

Müşteri, depolama ortamlarını talep etmeyi ve tanı prosedürünün, veri kurtarma sürecinin veya son teyit edilmiş iletişimin (Vizyon Bilgisayar tarafından kaydedildiği gibi) son 30 gün içinde iade edilmesini talep ve taahhüt eder. Buna göre kullanım ve paketleme maliyetleri, Depolama ortamının bu zaman dilimi içinde talep edilmemesi, depolama ortamının güvenli bir şekilde imha edilmesi ve atılması ile sonuçlanacaktır. Sahipsiz depolama ortamları için Vizyon Bilgisayarın hiçbir sorumluluğu yoktur.

Eksik, bozuk veya başka bir şekilde zarar görmüş verilerle ilgili hak talepleri, elde edilen verilerin alınmasından sonraki 10 iş günü içinde yazılı olarak yapılmalıdır. Kurtarılan verilerin bir kopyası Vizyon Bilgisayarın güvenli dahili sunucularında yalnızca 14 iş günü kalacaktır; bu durumda kurtarılan veriler Vizyon Bilgisayarın güvenli dahili sunucularından silinecektir.

MÜŞTERİ HATASI VE YÜKSELTME

Müşteri Vizyon Bilgisayara depolama ortamı ile ilgili verdiği tüm bilgilerin yararına ve doğru olduğunu garanti ve beyan eder. Müşteri Depolama Ortamı ile ilgili herhangi bir yanlış veya yanıltıcı bilgilerin, Vizyon Bilgisayarın analiz ve / veya veri kurtarma çabalarını olumsuz yönde etkileyebileceğini kabul eder. Müşterilere girişine göre başlangıç ​​fiyatlandırması yapılır ve müşterinin Vizyon Bilgisayara sağladığı herhangi bir yanlış bilgi veya hata, kurtarma ücretlerinin değişmesine neden olur. Müşteri, Vizyon Bilgisayara Depolama Ortamı hakkında yanlış, veya yanıltıcı bilgi vermesi durumunda, bu tür çabaların sonucundan Müşteri’ye karşı sorumlu olmayacağını kabul eder.

Bu tür yanlış bilgiler bir RAID dizisinden depolama ortamını, orijinal olmayan bileşenleri, açıklanmayan kurtarma girişimlerini, veritabanlarını, üzerine yazılmış verileri, sanal makine ortamını veya sunucuyu içerebilir (ancak bunlarla sınırlı değildir). Vizyon Bilgisayar, tamamen ve kendi takdirine bağlı olarak, Müşterinin Vizyon Bilgisayara Depolama Ortamının durumu hakkında yanlış biçimlendirdiğini belirler (örneğin, bir diskin bir diske alındığında, tekrar yapıldığında, arızalı bir disk çevrimiçi olduğunda) RAID seti, tüm ortam sağlanmadığında veya benzeri durumlar olmadıkça, ikinci diskten birkaç gün önce başarısız olursa, Müşteri veri kurtarmayı tamamlamak için ek veri kurtarma maliyetlerinden sorumlu olabilir. Buna göre, lütfen (Müşteri’nin) veri kaybı sorunlarında mümkün olduğunca fazla bilgi sağladığından ve bu bilgileri Vizyon Bilgisayara ilettiğinizden emin olun.

Müşteri yanlış Depolama Ortamı’nı Vizyon Bilgisayara hatalı şekilde verirse, Müşteri aşağıdakilerden sorumlu olacaktır:

(1) Vizyon Bilgisayar tarafından gerçekleştirilen tanılama ve / veya veri kurtarma hizmetlerinin maliyetleri.

(2) Tüm iade nakliye ve taşıma masrafları. Dolayısıyla, lütfen Vizyon Bilgisayara doğru depolama ortamını sağladığınızdan emin olun.

NİHAİ ÖDEME KOŞULLARI VE BİLDİRİMLER:

Kısmi Kurtarma: Vizyon Bilgisayar Müşterinin geri kazanılmasını istediği tüm dosyaların başarıyla kurtaramamış olması durumunda, Vizyon Bilgisayar (tamamen kendi takdirine bağlı olarak) Müşteriye Son Ödeme tutarında indirim teklif edebilir. Böyle bir indirim yapılsın veya yapılmasın, kurtarılamayan olarak listelenen dosyaları kurtarma girişiminde bulunma zorunluluğu yoktur. Müşteri, Vizyon Bilgisayarın en iyi profesyonel çabalarına rağmen, bazı dosyaların kurtarılamayacak kadar ağır ve / veya bozuk olduğunu kabul eder ve anlar. Bu tür dosyaların üçüncü taraf bir şirket tarafından gelecekte başarılı bir şekilde kurtarılması, Müşterinin bu Sözleşme uyarınca son ödeme tutarını ödeme yükümlülüğünü hiçbir şekilde etkilemeyecektir.

Ödeme Yöntemi / Kurtarılan Verilerin alınmasında: 3.000 $ dan yüksek tutarlar için ödemeler, şirket yada kişisel çek veya banka havalesi yoluyla yapılır. (kredi kartları 3.000 $ dan fazla miktarlar için kabul edilmez) Vizyon Bilgisayar, ödemenin alındığına dair onay aldıktan hemen sonra kurtarılan verilerin müşteriye teslim sürecine başlayacaktır.

Son Ödeme Tarihi / Gecikme Yükümlülükleri: Müşteri Nihai Ödeme tutarını, Ödeme tutarının bilgisini aldıktan sonraki on (10) iş günü içerisinde Vizyon Bilgisayara ödemelidir. Ek süre gerekiyorsa, Müşterinin bir uzatmanın mümkün olup olmadığını değerlendirmek için bu 10 günlük zaman dilimi sona ermeden önce servisimiz ile iletişim kurması gerekir. Müşteri son tarihe kadar ödeme yapmazsa, Vizyon Bilgisayar kurtarılan verilerin ve depolama ortamının imha edilmesini gerçekleştirebilir.

Para İadesi Yok: Müşteri tarafından Vizyon Bilgisayara yapılan ödemelerde para iadesi yapılmaz.

Depolama Ortamının İadesi: Müşteri, Depolama Ortamının iade edilmesini isterse, Müşteri bu Sözleşmenin şartlarına uygun olarak Vizyon Bilgisayara iade işlemleri için talepte bulunmalıdır.

Kurtarılan Veri Alacakları: Eksik, bozuk veya başka bir şekilde zarar görmüş verilerle ilgili herhangi bir iddia, Müşterinin kurtarılan verileri aldıktan sonraki on (10) iş günü içerisinde yazılı olarak Vizyon Bilgisayara yapılmalıdır. Depolama Ortamından elde edilen verilerin bir kopyası Vizyon Bilgisayarın güvenli dahili sunucularında on dört (14) takvim günü (Vizyon Bilgisayarın kendi takdirine bağlı olarak, yani veri büyüklüğü, zaman kısıtlamaları veya benzeri koşullar dahil olmak üzere) bir süre boyunca kalacaktır. Müşteri kurtarılan veriyi alır ve onaylar, daha sonra kurtarılan veriler kalıcı olarak Vizyon Bilgisayarın güvenli dahili sunucularından silinir. Müşteri, kurtarılan verileri Vizyon Bilgisayar’dan aldıktan sonra kurtarılan verileri eksik, bozuk veya başka bir şekilde zarar görmüş veriler için kontrol etme sorumluluğunu üstlendiğini kabul eder.

Veri kurtarma başarısı veya sonuçlarının garantisi yoktur: Hiçbir veri kurtarma prosedürü başarılı veya mükemmel değildir. Vizyon Bilgisayar tarafından Müşteriye sunulan analiz, başarılı bir veri kurtarma sonucunun güçlü bir olasılığını gösterebilse de, Vizyon Bilgisayar Media hakkındaki profesyonel değerlendirmesi, herhangi bir kesin sonuç alınacağını garanti edemez. Müşteri, servisimiz tarafından sağlanan analiz değerlendirmesinin herhangi bir yönünün doğruluğu için açık veya zımni hiçbir garantinin, veya sözün oluşmadığını kabul eder.

YÖNETİM YASASI VE SÖZLEŞME YÜRÜRLÜĞÜ

Geçerli Yasa: Bu Anlaşmanın ve tüm şartlarının uygulanabilirliği, geçerliliği, inşası ve işleyişi, Antalya Mahkemeleri yasalarına göre belirlenir.

Arabuluculuk / Tahkim : Eğer bir anlaşmazlık kaynaklanırsa ya da bu durum ile bağlantılıysa ya da ihlali ile ilgili ise ve söz konusu anlaşmazlık müzakere yoluyla çözülemezse, Vizyon Bilgisayar ve Müşteri (“taraflar”) anlaşmazlığı ara buluculuk ile çözüme kavuşturulması için iyi niyetle çalışmayı kabul ederler. Tahkim başvurusunda bulunmadan önce, tahkim derneği ticari Ara buluculuk kuralları geçerli olacaktır.

Bu Sözleşmeden doğan veya bu sözleşmeyle ilgili ya da konuyla ilgili herhangi bir anlaşmazlık veya bu durumun ihlali, otuz (30) takvim günü içerisinde ara buluculuk ile çözülemeyen herhangi bir ihtilaf, Ticari Tahkim Kurallarına göre Antalya Mahkemeleri tarafından uygulanan tahkim ve karara bağlanması için başvuru sağlanır. Hakimler tarafından verilen yargı yetkisine sahip herhangi bir mahkemeye girilebilir. Tahkim, Türkiye Cumhuriyeti Tahkim Kanunu gereğince, Antalya’da (başka bir yer taraflarca kararlaştırılmadıkça) Türkçe dilinde yapılacaktır. Bu kurallara uygun olarak adlandırılan bir hakem heyeti olacaktır. Hakemin kararına dayandığı sebeplerin bir ifadesi eşlik edecektir.

TÜM ANLAŞMA VE DEĞİŞİKLİKLER

Bu Anlaşma Müşteri ile Vizyon Bilgisayar arasında tam ve eksiksiz bir anlaşma teşkil etmekte olup, Müşteri ile Vizyon Bilgisayar arasında, bu Anlaşma kapsamında sunulan hizmetler bakımından sözlü olarak yazılı olup olmadığına dair tüm diğer anlaşma ve anlayışların yerine geçmektedir. Bu Sözleşme yalnızca Müşteri ve Vizyon Bilgisayar tarafından imzalanmış ayrı ve ayrı bir yazılı anlaşma ile değiştirilebilir.

Antalya mahkemeleri, bu Anlaşma uyarınca ortaya çıkan ve bu Anlaşmanın 11 (b) paragrafı uyarınca zorunlu arabuluculuk / tahkime tabi olmayan herhangi bir ihtilaf veya iddia üzerinde tek ve münhasır yargı yetkisine sahip olacaktır.

Toplama Maliyetleri: Bir toplama şirketine geri kazanılması için otuz (30) takvim gününü aşan vadesi geçmiş yükümlülükler sağlanabilir veya diğer toplama yöntemlerine tabi olabilir. Müşteri, tahsilat ücretleri, yasal ücretler, mahkeme masrafları ve dosyalama ücretleri dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere, gecikmiş tutarı tahsil etmek için, Vizyon Bilgisayar tarafından yapılan tüm tahsilat masraflarından sorumludur.

SÖZLEŞME VE GEÇERLİLİK

Bu Sözleşmenin herhangi bir hükmünün geçersiz olduğu tespit edilirse, bu kısım, kalan hükümlerin yürürlükte kalmasını veya uygulanabilirliğini etkilemeyecektir. Bu durum, yürürlükte kalmaya devam eder ve yürürlükte kalır.

Müşteri, Vizyon Bilgisayar tarafından sağlanan herhangi bir nedenden dolayı, herhangi bir durumda, özel, tesadüfi, cezai bir şarta bağlı veya sonuç olarak ortaya çıkabilecek herhangi bir hasar veya iddiadan Vizyon Bilgisayarı sorumlu tutmayacağını kabul ve beyan eder.